Hırsızlar 22 köyü karanlıkta bıraktı

Muş merkeze bağlı Kızılağaç beldesi ve 22 köy, hırsızların enerji nakil hattında demir direklerin bağlantı noktalarındaki vidaları çalması nedeniyle elektriksiz kaldı.

Son zamanlarda üzerindeki vidalar nedeniyle hırsızların hedefi olan enerji nakil hatlarındaki demir direkler, bölgede hizmet veren Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ve elektriksiz kalan vatandaşları çaresiz bırakıyor.

Hırsızlar tarafından vidaların sökülmesi sonrası rüzgara direnemeyen direkler bir taraftan tek tek yıkılırken, bir taraftan da enerji hatlarında oluşan kopma ve hasarlar, çok sayıda yerleşim yerinin uzun süre elektriksiz kalmasına yol açıyor.

Muş'ta hırsızların hedefi olan Kızılağaç beldesi ile aynı enerji nakil hattında faydalanan 22 köy de yine direklerden çalınan vidalar ve ardından rüzgara direnemeyen direklerin yıkılmasıyla bir süre elektriksiz kaldı.

Hırsızlık olayının gerçekleştiği bölgede Pazarlama ve Satış Müdürü Mesut Baskın ile incelemede bulunan VEDAŞ İl Müdürü Eşraf Şentürk, Kızılağaç beldesi ve grup köylerini besleyen ENH üzerindeki 6 direkten galvaniz cıvataların çalındığını, bu nedenle direklerin rüzgar mukavemetinin azalması nedeniyle devrildiğini ifade etti.

Vatandaşın hırsızlıklara karşı duyarlı olmasını isteyen Şentürk, hırsızlara müdahale etmemeleri halinde kendilerinin elektriksiz kalacağını söyledi.

Kaynak : AA