AR-GE PROJESİ HAKKARİ'DE HAYATA GEÇTİ

Şirketimiz Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ); tüketicilerine daha iyi hizmet sunmak, arıza kaynaklı kesintileri minimize etmek, kayıp ve kaçak elektrik kullanımının önüne geçerek enerji kalitesini artırmak amacıyla geliştirdiği PLC Sayaç Ar-Ge Projesini; Van, Muş ve Bitlis illerinden sonra Hakkari genelinde de de uygulamaya soktu. Bu kapsamda sayaçların aboneden uzaklaştırılması, uzaktan izlenmesi ve kontrolü ve abone bağlantı hatlarının tamamen yenilenmesi hedeflenmiştir.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yüksek kayıp ve kaçak oranı olan bölgelerde teknoloji tabanlı önleyici çalışmaların yapılmasına yönelik karar almasından sonra harekete geçmek zorunda kalan Şirketimiz, PLC Sayaç Ar-Ge projesini Bakanlık ve EPDK onayı ve talimatıyla pilot bölgede alınan başarılı sonuçlar sonrasında hizmet bölgesi genelinde Ar-Ge Projesini yayma kararı almıştır. Bu bağlamda kayıp kaçak oranı yüksek olan diğer dağıtım Şirketlerinde de çalışmalar EPDK ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığının bilgisi ve talimatları doğrultusunda hayata geçirilmiş ve geçirilmektedir.

PLC Sayaç Ar-Ge Projesinin tamamlandığı bölgelerde; voltaj düşüklüğü, trafo yanması, gerilim dalgalanması gibi kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelere has kronik sorunlar çözüme kavuşmuştur. Ayrıca kaçak elektrik kullanımı nedeniyle sistemde oluşan aşırı yük Ar-Ge projesi sonrasında düştüğü için yüksek maliyetlerle hayata geçirdiğimiz işletme ve yatırım projelerimizin de ömrü uzamı ve şebekemiz her türlü ihtiyacı karşılayacak duruma gelmiştir.

Aynı zamanda uzaktan şebekenin ve abonenin izlenmesi sağlanmış olup, bu sayede şebekede yük dengelenmesi, şebekede oluşan kesintilerin sayı ve süresinin tespiti, uzaktan endeks okunması, faturalama yapılması sağlanmış bu da ülke ekonomisine ciddi ekonomik katkılar sunmuştur.

Gerek Bakanlığımızın aldığı kararlar gerekse de Şirketimizin vizyon ve misyonu doğrultusunda hayata geçirdiğimiz Ar-Ge Projemizi Hakkari ilimizde de hayata geçirerek halkımıza daha kaliteli enerjiyi kesintisiz bir şekilde sunacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kaynak: http://hakkariwebhaber.com/haber-hakkari-vedas-plc-sayac-ar-ge-projesi-hayata-gecirildi-7005.html

GALERİ
Paylaş
Vedaş Çözüm Merkezi
0 (850) 211 0 186
Whatsapp