X

X
Haberler

Vedaşla ilgili haberlere, duyurulara buradan ulaşabilirsiniz. Bütün haberleri ve duyuruları görmek için aşağıdaki butona tıklayınız.

Zor Şartlar Fedakarlık Gerektirir
0,00
6.02.2020
00:00

VEDAŞ ekiplerinden büyük fedakarlık

Muş'ta Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ekipleri, fırtına ve tipi nedeniyle yaşanan elektrik arızalarını gidermek için ağaç direkleri omuzlarında taşıyarak fedakarca çalışıyor.

Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ekipleri, fırtına ve tipi nedeniyle yaşanan elektrik arızalarını gidermek için ağaç direkleri omuzlarında taşıyarak fedakarca çalışıyor.
VEDAŞ İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, merkez ve kırsal bölgelerde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle oluşan elektrik arızalarını gidermek için yoğun çaba sarf ediyor. Mescitli köyüne bağlı Karaağaç mezrasında yaşanan arızayı gidermek için bölgeye yönlendirilen ekipler, devrilen direk ve kopan telleri onarıyor. Kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi bulduğu bölgede yürüyen ekipler, araçların giremediği engebeli arazileri de köylülerin atlarıyla aşıyor.
Çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan VEDAŞ İl Müdürü Eşref Şentürk, meteorolojinin kar uyarısı vermesinin hemen ardından kar eylem planı kapsamında hazırlıklarını tamamladıklarını ifade ederek, “Yoğun kar uyarısını aldıktan sonra izinde olan ekiplerimizi göreve çağırdık. Takviye ekiplerimizle birlikte onarım çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şu an için yolu kapalı olan 8 mezramızda enerji kesintisi yaşanmaktadır. Kar nedeniyle ulaşıma kapalı köy ve mezra yollarımıza ilişkin İl Özel İdaresi ile sürekli iletişim içerisindeyiz. Olumsuz hava şartları nedeniyle Mescitli köyümüzü ve Karaağaçlı mezramızı enerjilendiren 29 adet direğimiz hasar gördü. Ekiplerimiz bu arızayı gidermek için çalışmalarını sürdürüyor. Araçların gidemediği bölgelere at sırtında ya da yaya ulaşmaya çalışıyoruz. Kar ve tipiye rağmen tüm imkânlarımızı seferber ederek enerjisiz bölge kalmaması için seferber olduk” dedi.
Karaağaç beldesinde yaşayan Cüneyt Korkmaz, etkili olan yoğun kar ve fırtına nedeniyle direklerin devrilmesi sonucu elektriklerin kesildiğini söyledi. Ekiplerin mezralarına yeniden elektrik vermesi için yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Korkmaz, “Biz de köylü olarak yardımcı olmak için atla malzeme taşıyoruz. Çünkü arazi engebeli ve yer yer 1,5 metre kar kalınlığı olduğu için araçla arıza yerine ulaşmak mümkün değil” diye konuştu.

Kaynak: http://www.musmanset.com/gundem/vedas-ekiplerinden-buyuk-fedakarlik-h20370.html

Zor Şartlarda Arıza Onarımı
0,00
8.01.2020
00:00

Elektrik arızasını gidermek için Zap Deresi'ni aşıp, dağa tırmandılar

Hakkari'de Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) arıza ekipleri, zarar gören yüksek gerilim hatlarını onarmak için hem dondurucu soğukla hem de zorlu doğa koşullarıyla mücadele ediyor.

Hakkari'de Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ekipleri kent merkezine 30 kilometre uzaktaki Doğanlı köyü yakınlarında kar ve tipi nedeniyle zarar gören elektrik direkleri ile yüksek gerilim hattını onarmak için yoğun çaba sarf etti.

Önce Zap Deresi'ni botlarla geçen ekipler, ardından karlı dağlara tırmanarak arızanın olduğu bölgeye ulaşmaya çalıştı.

Üzümcü Jandarma Karakolundaki askerlerin drone ile destek verdiği ekipler, zorlu yolculuğun ardından bölgeye ulaşarak arızayı giderdi.

Ekipte yer alan Şahin Tunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çukurca ana hat şebekesinde oluşan arızayı gidermek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Zor şartlara rağmen insanlara kesintisiz enerji sağlamak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını belirten Tunç, şunları kaydetti:

"Coğrafi yapısı, iklim koşulları, ulaşım sıkıntılarına rağmen bugün botlarla Zap Suyu'nu geçtik. Ardından 400 metre dağa tırmanarak arızayı tespit ettik. Yürüttüğümüz çalışmaların ardından bölgeye yeniden enerji verilmesini sağladık. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı enerji almalarını sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bize destek olan Zap Rafting takımına ve bölgede görevli askerlerimize teşekkür ediyoruz."

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/elektrik-arizasini-gidermek-icin-zap-deresini-asip-daga-tirmandilar/1696157

VEDAŞ Ekiplerine Komando Eğitimi
0,00
24.01.2020
00:00

VEDAŞ çalışanları komando eğitiminden geçiyor!

Vangölü EDAŞ çalışanları, çetin kış şartlarında daima göreve hazır olabilmek için adeta komando eğitiminden geçiyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkisini artıran ağır kış şartları nedeniyle özellikle dağlık alanlardan geçen elektrik hatlarında oluşan arızaları, en kısa sürede onarmak için sahada görev yapan VEDAŞ ekiplerinin İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında aldığı eğitimler komando eğitimlerini aratmadı.

VEDAŞ Eğitim Akademisi sahasında eğitim gören çalışanlara, çığ tehlikesinde yapılacaklar, donma durumuna karşı alınacak tedbirler gibi eğitimler veriliyor.

Eğitimler hakkında açıklama yapan VEDAŞ Şirket Müdürü Emrullah Okuducu; “Kışın en çetin geçtiği sarp bir coğrafyada elektrik dağıtım hizmeti veriyoruz. İnsanların dışarı çıkmaya imtina ettikleri zamanlarda ekiplerimiz yüksek rakımlı dağlarda kar, tipi, soğuk, çığ düşmesi, yabani hayvan saldırısı gibi tehlikelerle burun buruna görev yapıyor. Bu şartlar, aynı zamanda hayati riskleri de beraberinde getiriyor. Kar ya da tipi bizler için mazeret değil mutlaka her şartta arızayı onarmak, vatandaşlarımıza kesintisiz enerji sunmak bizlerin asli görevidir. Bu çalışmalarımız sırasında personelimizin can güvenliği birinci önceliğimiz olduğundan onları zorlu bir eğitim sürecinden geçiriyoruz.” dedi.